Extraliga ženy - pravidlá

Základná časť:

8 družstiev, ktoré hrajú každý s každým dvojkolovo (doma a vonku)

Organizátor:

každé družstvo organizuje domáce stretnutia celej súťaže na schválenom ihrisku, na svoje náklady, vo všetkých stretnutiach usporiadateľ umožní družstvám minimálne 30 minútovú rozcvičku na pripravenom ihrisku, (t.j. vstup na pripravené ihrisko najneskôr 35 minút pred zápasom), organizátor zápasu je povinný sprístupniť priestor športovej haly 60 minúť pred začiatkom stretnutia, usporiadateľ je povinný mať pripravené ihrisko 45 minút pred oficiálnym začiatkom stretnutia

Hodnotenie výsledkov v základnej časti:

stretnutie v základnej časti sa hrá do rozhodnutia o víťazovi zápasu, ak sa nerozhodne v normálnom hracom čase (čistý čas 20 minút počas 3 tretín), nasleduje po 2 minútovej prestávke (bez zmeny strán) 5 minútové limitované predĺženie (čistý čas s počtom hráčov 5 na 5) končiace prípadným strelením gólu, pokiaľ o víťazovi nerozhodne ani limitované predĺženie, nasledujú trestné strieľania podľa pravidiel florbalu s výnimkou v počte trestných strieľaní - každý zo súperov vykoná tri, ak sa nerozhodne ani v troch sériách trestných strieľaní, nasleduje vždy po jednej sérii rýchla smrť, za víťazstvo v normálnej hracej dobe sa družstvu do tabuľky prideľujú 3 body, za víťazstvo v predĺžení či na trestné strieľania sa družstvu do tabuľky prideľujú 2 body, za prehru v predĺžení či na trestné strieľania sa družstvu do tabuľky prideľuje 1 bod, za prehru v riadnom hracom čase nezíska tím žiadne body a prideľuje sa mu 0 bodov

Nadstavbová časť:

play off na 3 víťazné zápasy, hrá prvých 8 družstiev po základnej časti, štvrťfinále, semifinále a finále sa hrá na tri víťazné stretnutia, 1. a 2. zápas sa hrá na ihrisku lepšie umiestneného družstva po základnej časti, 3. a 4. zápas sa hrá na ihrisku horšie umiestneného družstva po základnej časti a v prípade rozhodujúceho 5. zápasu sa hrá na ihrisku lepšie umiestneného družstva po základnej časti

Určenie dvojíc pre štvrťfinále play off:

družstvá umiestnené na 1., 2., 3. mieste po základnej časti si vyberajú súpera pre play off z družstiev umiestnených na 5. až 8. mieste, ako prvý v poradí si vyberá súpera klub umiestnený na 1. mieste po základnej časti, ako druhý v poradí si vyberá súpera klub umiestnený na 2 mieste po základnej časti, ako tretí v poradí si vyberá súpera klub umiestnený na 3 mieste po základnej časti, časový harmonogram výberu určí klubom LK SZFB, víťaz play off získava titul Majster SR, zápas o 3. miesto sa nehrá (3. miesto získava porazený semifinalista, ktorý získal lepšie umiestnenie v základnej časti)

Zostup zo súťaže:

po základnej časti z Extraligy žien nevypadáva žiaden tím

Hodnotenie výsledkov v nadstavbovej časti súťaže:

stretnutie v nadstavbovej časti súťaže sa hrajú do rozhodnutia o víťazovi zápasu, ak sa nerozhodne v normálnom hracom čase, nasleduje 10 minútové limitované predĺženie (čistý čas 10 minút s počtom hráčov 5 na 5), končiace prípadným strelením gólu, pokiaľ o víťazovi nerozhodne ani limitované predĺženie, nasledujú trestné strieľania podľa pravidiel florbalu s počtom piatich trestných strieľaní, ak sa nerozhodne v sérii trestných strieľaní pokračuje sa v rýchlej smrti trestných strieľaniach po jednom pre každý tím (kto nedá prehráva zápas)

Hrací čas základná časť:

3 x 20 min. (čistý čas), 10 min. prestávka, prípadné 5 minútové limitované predĺženie pred ktorým je 2 minútová prestávka bez zmeny strán; trestné strieľania; minimálny čas na jedno stretnutie je 180 minút

Hrací čas nadstavbová časť:

3 x 20 min. (čistý čas), 10 min. prestávka, prípadné 10 minútové limitované predĺženie, pred ktorým je 2 minútová prestávka bez zmeny strán; minimálny čas na jedno stretnutie je 210 minút

Hrací deň:

pokiaľ nie je uvedené inak je hracím dňom stretnutia sobota alebo nedeľa v rámci prideleného víkendu, hracím dňom rozhodujúcich stretnutí play off je utorok, streda alebo štvrtok v týždni danom rozpisom súťaže, prípadný piaty rozhodujúci zápas finále je možné odohrať cez víkend. Kluby môžu požiadať o zmenu hracieho dňa stretnutia čo však podlieha schváleniu LK, záverečné 4 kolá základnej časti sa odohrajú v riadnom termíne, bez možnosti zmeny hracieho dňa

Povolené časy začiatkov zápasov:

- v deň pred dňom pracovného voľna najskôr od 17:00 hod. do 20:00 hod.

- v deň pracovného voľna najskôr od 10:00 hod. do 18:00 hod.

- v deň pred pracovným dňom najskôr od 10:00 hod. do 16:00 hod.

- v pracovný deň najskôr od 18:00 hod. do 20:00 hod.

- pre klub vzdialený 220 km od miesta konania stretnutia je povolený začiatok zápasu v sobotu najskôr o 12:00 hod. a v nedeľu najneskôr o 14:00 hod.

Oficiálna loptička:

loptička značky OXDOG schválenej IFF, bielej farby, použitie loptičky inej farby a značky podlieha schváleniu riadiaceho orgánu

Haly:

stretnutie je možné organizovať len v hale schválenej pre Extraligu žien riadiacim orgánom súťaže SZFB, ihrisko (nie hala): min rozmer 36 x 18 m (podľa platných pravidiel SZFB)

Vekové kategórie pre účasť:

ženy - ročníky nar. 1994 a staršie, juniorky - ročníky nar. 1995 a 1996, dorastenky – ročníky nar. 1997 a 1998

Trénerské vedenie a vedenie družstva:

pre sezónu 2013/14 sa tréner 1. kvalifikačného stupňa odporúča, pre sezónu 2014/15 musí byť tréner s licenciou 1. kvalifikačného stupňa, vyškolený vedúci družstva

Technické ustanovenie:

všetky kluby sú povinné mať dve sady dresov v rôznych farbách (svetlá a tmavá), zo zápasov musia vyhotoviť textový online prenos v systéme SZFB

Štartovné Extraligy žien na sezónu 2013/14:

250,-Eur

Súťažná zábezpeka Extraligy žien na sezónu 2013/14:

400,-Eur

Ostatné ustanovenia:

- učastník Extraligy žien je povinný prihlásiť do súťaže v sezóne 2013/14 družstvá v dvoch mládežníckych kategóriách (z nich jedna musí byť dievčenská), od sezóny 2014/15 v troch mládežníckych kategóriách

- vzhľadom k prebiehajúcim zmenám v systéme európskych klubových súťaží, bude systém postupu slovenských účastníkov do európskych klubových súťaží upravený po dodaní finálnej informácie zo strany Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF), Majster SR bude mať právo ako prvý postúpiť do európskych súťaží

- riadiaci orgán súťaže LK je oprávnený, mimo ustanovenia Súťažného poriadku, v priebehu súťaže vykonávať upresňujúce vysvetlenia ustanovení predpisu súťaže

- súpiska potvrdená v septembri 2013 pred prvým kolom súťaže, min. 12 hráčov na súpiske

- hrá sa na území SR

Odmena rozhodcovi:

20,-Eur netto - základná časť / rozhodca, 25,-Eur netto - štvrťfinále a semifinále play off/ rozhodca, 35,-Eur netto - finále play off/ rozhodca, náklady na rozhodcov v celej súťaži vypláca v hotovosti organizátor kola pred začiatkom príslušného zápasu priamo rozhodcom, v zmysle Súťažného poriadku v prípade, ak sa zápas neuskutoční z akéhokoľvek dôvodu, organizátor je povinný vyplatiť rozhodcom zápasu odmenu vo výške 50% sumy stanovenej riadiacim orgánom.