1. liga ženy - pravidlá

Základná časť:

10 družstiev, ktoré hrajú každý s každým dvojkolovo (turnajovo). Každé družstvo – organizátor je povinný organizovať domáci turnaj v súťaži na schválenom ihrisku na svoje náklady

Hodnotenie výsledkov v základnej časti:

stretnutie v základnej časti sa hrá do uplynutia normálneho hracieho času (hracia doba: čistý čas 20 minút počas 3 tretín). Za víťazstvo v normálnej hracej dobe sa družstvu do tabuľky prideľujú 2 body, za remízu v normálnej hracej dobe sa družstvu do tabuľky prideľuje 1 bod, za prehru v riadnom hracom čase nezíska tím žiadne body a prideľuje sa mu 0 bodov

Postup zo súťaže:

prvý a druhý tím (nie B-družstvá) v tabuľke po základnej časti postupujú automaticky do Extraligy žien

Zostup zo súťaže:

v prípade, ak je otvorená regionálna súťaž Z2, družstvo umiestnené na poslednom mieste vypadáva do príslušnej regionálnej súťaže Z2. V prípade neotvorenia regionálnych súťaží, nie je zostup do nižšej súťaže

Hrací čas:

základná časť: 3 x 20 min. (čistý čas), 10 min. prestávka, minimálny čas na jedno stretnutie je 120 minút

Hrací deň:

hracím dňom stretnutia je sobota, alebo nedeľa v rámci prideleného víkendu

Haly:

stretnutie je možné organizovať len v hale schválenej pre 1. ligu žien riadiacim orgánom súťaže SZFB

Vekové kategórie pre účasť:

ženy - ročníky nar. 1995 a staršie, juniorky - ročníky nar. 1995 a 1996, dorastenky – ročníky nar. 1997 a 1998, výnimka pre ročník nar. 1999

Trénerské vedenie a vedenie družstva:

pre sezónu 2013/14 sa tréner 1. kvalifikačného stupňa odporúča, pre sezónu 2014/15 musí byť tréner s licenciou 1. kvalifikačného stupňa, vyškolený vedúci družstva

Technické ustanovenie:

všetky kluby sú povinné mať dve sady dresov v rôznych farbách (svetlá a tmavá)